وقایع نگاری انقلاب اسلامی ایران

وقایع نگاری انقلاب اسلامی ایران

 

 

 

شاه در آخرین لحظه گریه کرد

«ساعت 13/8 دقیقه دیروز شاه و شهبانو در حالی که هر دو اشک به چشم داشتند و همراه حاضران گریه می کردند با هواپیمای جت شاهین، فرودگاه مهرآباد را ترک کردند.»

تهران بعد از رفتن شاه

«نگاه کنید، ترا بخدا نگاه کنید. چطور ممکن است که دیگر بتواند برگردد.» واقعاً به هیچ زبانی نمی توان تهران را یک ساعت پس از رفتن شاه توصیف کرد.

مردم خواستار بازگشت امام شدند

«یک تا یک و نیم میلیون نفر از مردم تهران و شهرستان ها صبح دیروز در سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و امام حسن (ع) در خیابانها دست به راه پیمایی بزرگی زدند. در جریان این راه پیمایی حوادث جالبی رخ داد. در این روز دو زن حامله که آخرین روزهای حاملگی را طی می کردند، فارغ شدند. 2 نفر در راه پیمایی دچار سکته شدند و 3 نفر نیز در اثر زمین خوردگی دچار شکستگی پا شدند و 2 نفر نیز حالشان بهم خورد.»

بختیار: اگر سقوط کنم ارتش کودتا می کند

رادیو لندن: «دکتر شاپور بختیار، نخست وزیر ایران در مصاحبه ای با خبرنگاران خارجی پیش بینی کرده است که اگر آیت ا... خمینی موفق به سرنگون کردن دولت او بشود، ارتش اقدام به یک کودتا خواهد نمود. او هم چنین افزود: اگر آیت ا... خمینی به ایران بیاید و جمهوری اسلامی اعلام کند، من دو راه در پیش رو دارم؛ یا آن که به عنوان دولت قانونی باقی بمانم و این موجب خونریزی خواهد شد؛ و یا آن که از دولت کناره گیری کنم و به ارتش اطلاع بدهم که از تعهدات خود نسبت به این دولت عاجر می باشم که در این صورت کورتا خواهد شد.»

فرودگاه مهرآباد اشغال نظامی شد

«فرودگاه مهرآباد تهران، شب گذشته به محاصره ی مأموران نظامی تهران درآمد و نظامیان با تانک و زره پوش در اطراف فرودگاه مستقر شدند. مأموران فرماندار نظامی تهران به دنبال اطلاع از آماده کردن هواپیمایی «ایران ایر» برای بازگرداندن امام خمینی و همراهانشان، این فرودگاه را به کنترل خود درآوردند.»

گزارش ار مهرآباد

مقارن ساعت ده و نیم صبح امروز خبرنگار ما گزارش داد: «جمعیت انبوهی که بر اساس برنامه ی قبلی به فرودگاه مهرآباد آمده بودند، اکنون در زمین فوتبال باشگاه هواپیمایی مستقر شدند و هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود.»

امام آمد

«زبان قاصر است. سراسر ایران، از آن سوی فرودگاه مهرآباد در غربی ترین نقطه ی تهران تا ماورای بهشت زهرا، در دورترین نقطه ی جنوبی آن، به یک اقیانوس عظیم انسانی تبدیل شده است. به علاوه گورستان بززگ 3،600،000 متری بهشت زهرا، سراسر آکنده از جمعیت بود. جمعیتی گرد آمده از اقصی نقاط کشور، سرشار از شور و شوق و فریاد « خوش آمدی خمینی»»

اولین پیام امام در وطن

«خون های جوانان ما برای این ریخته شده که ما آزادی می خواهیم ... این آدم، دولت این آدم، تمام اینها غیر قانونی است و اگر ادامه دهند، مجرمند و باید محاکمه شوند. ما آنها را محاکمه می کنیم. من دولت تعیین می کنم. من توی دهن این این دولت می زنم. من به پشتیبانی این ملت، دولت تعیین می کنم ... آقای ارتشبد نمی خواهی که مستقل باشی؟ می خواهی نوکر باشی؟ من به شما نصیحت می کنم بیایید در آغوش ملت و همان چیزی که ملت می گوید را بگویید. بگویید که ما مستقل باشیم ...»

بختیار: ایستادگی من ادامه خواهد یافت

«هر قدر این آقایان بخواهند جنجال ما را بیرون کنند و دولت ما را متزلزل سازد، موفق نخواهد شد. در این میان تنها رأی ملت حاکم است و من برای همیشه برای مذاکره آماده ام، ولی وقتی صحبت از انقلاب و تشنج و از پای درآوردن مملکت باشد باید بدانند که ایستادگی من ادامه خواهد یافت و پیروزی هم از آن کسی است که حتی نیم ساعت مقاومتش بیشتر باشد.»

معرفی بازرگان به عنوان نخست وزیر حکومت اسلامی

امام خمینی در یک کنفرانس مطبوعاتی بسیار مهم، مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت موقت حکومت اسلامی، معرفی کرد. «جناب آقای مهندس مهدی بازرگان را سالهاست که می شناسم . او مردی است فاضل، متدین، ملی و امین به ملت و بدون گرایش به چیزی که خلاف مقررات شرعی است. من ایشان را معرفی می کنم.»

جنگ مسلحانه

رادیو لندن: «حوادث اخیر به شدت موقعیت دکتر بختیار را به خطر انداخت و گفته می شود او از این که کنترل خود بر ارتش را از دست داده، بسیار افسرده است. اما، در عین حال به نظر می رسد، ارتش با دادن اجازه ی انجام راه پیمایی دیروز، دست به یک عقب نشینی تاکتیکی زده است. بعضی از تظاهر کنندگان گفته اند، اگر رهبرشان اجازه دهند، آنها متقابلاً به نیروهای نظامی تیراندازی خواهند کرد. در تظاهرات دیروز مقداری تبر و چاقو جمع آوری شد. پزشکی که در بیمارستان عمومی کار می کند و به حال 30 تن از مجروحان رسیدگی کرده بود، گفت: موضوعی که رنج آور است،  این است که از جراحات این افراد که اغلب در ناحیه ی سر و سینه است. به واضح است که افراد ارتش به منظور کشتن، آنها را هدف قرار داده اند.»

گزارشی از پیروزی

  •          منع عبور و مرور: به دستور فرماندهی نظامی، مقررات منع عبور و مرور از ساعت 5/4 بعدازظهر تا 5 بامداد خواهد بود. اما خشم مردم نه تنها فروکش نکرد، مشت ها فشرده تر شد.
  •         حالا مردم دیگر مسلح بودند: لحظه به لحظه آتش خشم مردم شعله ورتر می شد، فریاد می کشیدندو با گام هایی استوار، شعارگویان حرکت می کردند. «مرگ بر ارتش مزدور شاه»
  •          پاسداری: به همین ترتیب صبح روز بعد، مردم در تمام نقاط شهر به پاسداری مشغول بودند و در این مدت تعدادی از کلانتری ها به تسخیر مردم درآمدند و تعدادی دیگر نیز به وسیله ی خود مأموران تخلیه شد.
  •       شهر مال ماست: اینک ایرانی ثابت کرد خون اصیلش هرگز ستم امپریالیستی را تحمل نخواهد کرد. هان ای ایرانی پاک نهاد! هوا را تنفس کن، که بوی آزادی می دهد. بنگر شهر مال توست، مال آنهاست. مال همه است. در شهر خودت گام بردار. شهری که برای رهاییش تا پای جان ایستادگی کرده ای. شهری که شهید داده است. شهری که مردپرور است و در رگ های جوانانش خونی سرخ و مردانه جریان دارد. اینک به جشن آزادی بنشین. اینک پیروزی حق را بر باطل لمس کن. اینک آزادی دیدنی است، شنیدنی است. آزادی را می شود در چشم های پرغرور مردان و زنان شهر دید. اما هشدار، آزادی را که به بهای خون به کف آورده ای؛ آسان از دست ندهی!

 

برداشت آزاد از کتاب هنوز ادامه دارد...

/ 0 نظر / 6 بازدید